A hüvelygomba az egyik leggyakoribb intim fertőzések közé tartozik. A bakteriális típusok mellett a gombás fertőzések kellemetlenséget okozhatnak, azonban sem a tüneteket, sem a kezelési módszereket nem szabad összetévesztenünk.
A gombás fertőzés tünetei
A hüvelygomba meglehetősen gyakori „betegség”, ugyanis a nők 75%-a életében legalább egyszer átesik rajta. Legszívesebben azonnal megszabadulnánk a kellemetlen érzéstől, előtte azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy pontosan milyen tünetekkel járhat a fertőzés:
- fehér, túrós állagú hüvelyváladék
- égő, viszkető érzés az intim tájékon
- sebek a hüvely környékén
- fájdalommal járó vizelés
- égő érzés a duzzadt, kivörösödött szeméremajkakon
- nemi együttlétkor jelentkező fájdalom
- bőr repedezés a szeméremtájékon
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, mielőbb forduljon szakorvoshoz!

Mi okozhatja a hüvelygomba kialakulását?
A tévhittel ellentétben a hüvelyi gombás fertőzést nem csak szexuális úton lehet elkapni. A fertőzést okozó gombák természetes módon jelen vannak a hüvelyben, melyek a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása miatt elszaporodhatnak.
Ehhez hozzájárulhat a magas cukortartalmú ételek fogyasztása, hiszen ezek táplálékként szolgálnak a gombák számára. Problémát okozhat a rossz minőségű alsóneműk használata, az intim részek túlzott tisztítása, ami befolyásolja a hüvely pH értékét és az antibiotikumos kezelés is, amely felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. Nem szabad megfeledkeznünk a pszichés tényezőkről sem, hiszen a stressz és a feszültség gyengítik a szervezet védekezőképességét, melynek következtében nő a fertőzésveszély kockázata.

Így kezelje a gombás fertőzést
Megfelelő kezelési módszerrel teljes gyógyulás érhető el, valamint a fertőzés az esetek 90%-ban nem újul ki. Gombás fertőzés esetén leggyakrabban kúpokat, kenőcsöket és hüvelytablettákat javasolnak, melyek clotrimazol vagy fenticonazol tartalmúak. Fontos megjegyezni, hogy ezeket a készítményeket érdemes orvosi utasítás szerint használni.
Súlyosabb esetekben a fentebb említett módszereket orális, szájon át szedhető gyógyszeres kezeléssel együtt kell alkalmazni. Várandósság esetén kizárólag lokális kezelésre van mód, a szájon át történő gyógyszerek alkalmazása ellenjavalt.
A kezelések alatt ne éljünk nemi életet!
Amennyiben további információra lenne szüksége, keressen fel bizalommal!